Ako vybrať doplňujúci tovar pre hlodavca?

Hlodavce patria medzi zvieratá, ktoré nie sú náročné z finančného si časového hľadiska. Užijete si s nimi veľa zábavy. Pred ich obstaraním je nutné brať ohľad na druh hlodavca, jeho veľkosť a to najmä pri vyberaní jeho výbavy. Predstavíme si základný tovar, bez ktorého sa žiaden hlodavec nezaobíde.

Hlodavce patria medzi zvieratá, ktoré nie sú náročné z finančného si časového hľadiska. Užijete si s nimi veľa zábavy. Pred ich obstaraním je nutné brať ohľad na druh hlodavca, jeho veľkosť a to najmä pri vyberaní jeho výbavy. Predstavíme si základný tovar, bez ktorého sa žiaden hlodavec nezaobíde.

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Toalety

Toalety pre hlodavcov sa vyrábajú vo forme malej plastovej či drevenej krabičky, ktorej dno je vysypané špeciálnym pieskom. Účelom je pochopiteľne pohlcovanie zápachu z hlodavcových výkalov. Akú toaletu teda zaobstarať? Základným kritériom, ktorým je potrebné sa riadiť, je veľkosť zvieratka. To sa v toalete musí otočiť a mať možnosť hrabať.

Toalety sú k dispozícii buď kryté alebo nekryté. Prvý spomínaný typ má výhodu v tom, že zápach zostane vo vnútri a nešíri sa ďalej po celej miestnosti. Zároveň je vhodný pre hanblivejšie zvieratká, ktoré pre vykonanie potreby vyžadujú svoj pokoj. To sa stáva najmä v menších a rušnejších domácnostiach. Veľmi obľúbené sú toalety rohové, ktoré ideálne šetria miesto v klietke či teráriu. 

Toalety sa môžu predávať so zvýšeným okrajom pri vstupe, čo môže a nemusí byť dobrá voľba. Hoci zvýšený okraj napomáha lepšiemu udržaniu piesku vo vnútri toalety, efekt môže byť často opačný. Ak sa hlodavec bude dovnútra cez zvýšený okraj zle dostávať, môže dôjsť k situácii, keď pri snahe vyliezť hore toaletu prevrhne. Dokonca sa tiež stáva, že po niekoľkých nevydarených pokusoch zvieratko jednoducho svoju snahu vzdá a vykoná svoju potrebu inokedy. V oboch prípadoch príde funkcia toalety navnivoč, preto pri výbere dávajte pozor, aby okraj nebol zvýšený až príliš.

Pozor si tiež dajte, ak máte viac zvieratiek v jednej klietke pohromade. Môže sa stať, že nebudú chcieť chodiť na jednu spoločnú toaletu, teda im môžete dopriať luxus v podobe samostatnej toalety pre každého z nich. Samozrejmosťou je pravidelné čistenie (aspoň 1x denne), ktoré by malo byť raz za čas spojené s výmenou celej podstielky (1x týždenne).

Piesky

Piesok slúži hlodavcom ako prostriedok očisty. Veľmi dobre odstraňuje drobné nečistoty a mastnoty zo srsti. Predávajú sa rôzne druhy pieskov, sú delené podľa jemnosti. Často sa odporúča kombinovať hrubé piesky s tými jemnejšími, najmä kvôli tomu, že tie hrubé môžu byť pre srsť zvieratka pomerne nepríjemné.

Existujú dva rôzne prístupy, ako piesok hlodavcom dávať. Niektorí chovatelia ho dávajú do klietky na stálo, iní len napríklad na hodinu každý deň.

Pri nákupe pieskov je potrebné sústrediť sa na veľkosť balenia. Zamyslite sa, koľko piesku skutočne potrebujete, pretože pri dlhom otvorení jedného veľkého balenia existuje možnosť straty účinnosti piesku.

V obľube je zakupovať piesky spoločne s kúpeľňami, čo sú kryté plastové krabičky, podobné toaletám. Sú pohodlnejšie než misky, do ktorých sa sype piesok.

Dôležité pre hlodavce je zloženie piesku. V žiadnom prípade nie je vhodné kupovať tie piesky, v ktorých sú pridané nejaké umelé látky. Obvykle býva piesok 100% kremičitý.

Šampóny

Ak nestačí k očiste hlodavca piesok, prichádzajú na rad špecializované šampóny. V prvom rade sa musíte sústrediť na konkrétne určenie šampónu, nie všetky sú totiž vhodné pre každého hlodavca.

Pri čítaní etikety by ste mali naraziť na slová hypoalergénne a neutrálne pH. To sú dve základné vlastnosti kvalitného šampónu. Ak sa bavíme o zložení, niektorí hlodavci môžu mať veľmi citlivú kožu, pre nich je vhodné kupovať šampóny, založené na bylinnej báze.

Šampóny sa vyrábajú v dvoch druhoch. Sú buď suché, ktoré sa po nanesení zo srsti zvieratka vykefujú alebo použiteľné s vodou. Po ich aplikácii sa musí hlodavec poriadne vysušiť. V žiadnom prípade nesmie šampón prísť do kontaktu s očami či ušami.

Vyrábajú sa špeciálne bieliace šampóny, ktoré môžete kúpiť v prípade, že váš hlodavec je bielej alebo žltkastej farby. Pokiaľ máte zvieratko s veľmi krátkou srsťou, lepším variantom ako šampón je použitie vlhčených obrúskov.

Kefy

Pri nákupe kefy musí byť najväčšia pozornosť upriamená na štetinky. Tie by mali byť jemné a mäkké tak, aby sa predišlo poškriabaniu citlivej kože. Je lepšie, keď sú vyrobené z prírodného materiálu než z umelého.

Pokiaľ chcete rozčesať husto postrapatené časti srsti, sú pre vás ideálne kovové kefy, tu však pozor - táto procedúra môže byť pre zvieratko dosť bolestivá. Niektoré kefy je možné zakúpiť s takou vlastnosťou, že redukujú pĺznutie vášho hlodavca.

Preliezačky, kolotoče

Ak kupujete tieto hračky, ktoré slúžia hlodavcom k aktívnemu pohybu, behanie, šplhanie a pod., absolútne kľúčovou vlastnosťou je bezpečnosť. Oveľa lepšie sú kolotoče s celistvou výplňou bez ohľadu na materiál. Predávajú sa buď drevené alebo plastové. Na materiále v prvom rade nezáleží, podstatné je, aby preliezačka či kolotoč neboli vyrobené z drôtov, umiestnených ďaleko od seba. Tam by sa totiž hlodavcovi mohla zaseknúť nožička a dôjsť tak k nepríjemnému zraneniu.

Dôležitá je i veľkosť preliezačky. Zvieratko by sa v nej nemalo zbytočne krčiť či prehýbať, naopak by malo vykonávať prirodzené pohyby.

Samostatnou kapitolou sú celozatvarateľné gule. Tie sú na prvý pohľad výbornou zábavou. Pre samotného hlodavca však môžu byť stresovou záležitosťou, nehľadiac na to, že jej nárazy do nábytku, stien a pod. Sú pre neho taktiež nebezpečné.

Vôdzky

Ak chcete vyviesť svojho maznáčika na čerstvý vzduch, je vôdzka asi jediným prostriedkom. Mala by byť dostatočne dlhá - predovšetkým pre vaše pohodlie. K dispozícii sú vôdzky s nastaviteľnou veľkosťou.

Materiál musí byť použitý taký, aby zbytočne zvieratko nedrelo, preto je ním často nylon. Vzhľadom na to, že vodidlo by nemalo byť pre hlodavce škrtidlom, odporúča sa používať postroje na celé telo.

Článok dodal internetový obchod PetHome.cz